Tak zněl název besedy, která probíhala na naší malotřídní škole počátkem měsíce října 2018. Pracovník Prácheňského muzea v Písku, pan ornitolog Jiří Šebestián, spolu se svým kolegou a letitým kamarádem, amatérským ornitologem Milošem Chaloupkou, uspořádali další besedu ze světa ptačí říše. Uvedla je paní učitelka bajkou O lišce a čápu, poté již vše bylo v režii milovníků ptactva. Dozvěděli jsme se, že ptáci se vyvinuli z dinosaurů, z čelistí se vytvořil zobák. Ukázky barevných fotografií ptáků jsme sledovali na interaktivní tabuli. Žáci se zájmem poslouchali i jejich hlasy.
A proč mají ptáci zobáky různě tvarované? Každý pták se živí jiným způsobem. Dravci mají zahnutý zobák, jejich hrany jsou ostré. Nejnebezpečnější na dravcích jsou ovšem drápy – fungují jako příbor k porcování masa). Například volavka má na zobáku drobné zoubky, které proniknou slizem ryby a uchopí ji. Zato dlask snadno rozlouskne i pecku od třešně. Křivka obecná má čelisti překřížené, živí se semínky ze smrkových šišek.
Všichni žáci byli seznámeni s brožurou České společnosti ornitologické, která slaví první říjnový víkend 25 let Festivalu ptactva – Ptačí migrace.
Na samý závěr dvě žákyně samy vytvořily malé dárky pro hosty v podobě ptáků, které jim předaly. Každý žák i paní učitelky na oplátku dostali sladkou odměnu, obrázek a odznak ptáčka.
Těšíme se do budoucna na další setkání, kde se dozvíme spoustu zajímavých informací, které jsme dosud neznali.
Vyučující a žáci ZŠ a MŠ Žimutice